• " Uluyama Türk Japon Kültür Derneği "

Kobudo hakkında

Kobudo hakkında

  • 17 / TEMMUZ / 2007

Kobudo hakkında

Kobudo nedir? Japoncada kobudo eski budo anlamındaki harflerle yazılır. Ancak eski olmayıp, tarihten gelen ve günümüzde de geçerliliğini koruyan bir budodur.

Temeli, savaşta karşı tarafı öldürmektir. Ancak sonradan insanı yeniden yaratmak biçimine dönüştürülmüştür.

Kobudo, çay seremonisi, ikebana gibi Japonyayı temsil eden kültürel olgulardan biridir.

1400~1600 yılları arasında günümüzün kobudosunun kaynağı kurulmuştur. Japon kürtürünün rönesansı olarak ta adlandırabileceğimiz bu aynı dönemde ikebana ve çay seremonisi ile birlikte ortaya çıkmıştır.

Kobudo'da çok çesitli ryuha(gruplar) bulunmaktadır. Bir guruba ryuha diyebilmek için birkaç kosul gerekmektedir. Kendine özgün kata'ya (biçim, kalıplaşmış still, form) sahip olmasi; Ryuha'nın oluşumundan bugüne kadar kata  ve düsüncesinin nasıl iletildiğinin, yazı ile veya sözlü yollarla belli olmasi; ve ayrıca,ryuha'nın temsilcisi olarak kimden kime iletildiğinin de belli olmasi gerekmektedir.

Kobudonun bügünkü anlamı

Kobudoda (ki bizim grubunuz da öyledir) temel olan çalışma kata çalışmasıdır. Kobudodaki kata denilen şey, kobudonun kurucusunun savaş meydanlarında canını tehlikeye atarak öğrendiklerinin biçimleştirilmişidir.

Önce, yeni başlayanlar  kata'yı canla başla tekrar tekrar çalışırlar. Zamanla bu kata çalışması yoluyla en doğal vücüt hareketini, duruşunu, refleksini, nefes alıp verme tekniğini ve zamanlama, maai(karşı taraf ile olan mesafe) gibi, budo için gerekli olan temelleri öğrenirler.

Bir kez bu kata öğrenildi mi ondan sonra hareketler tümüyle doğallaşır, ve o kişinin kendine özgü hareket biçimi doğmaya başlar. kata'ya bağımlı kalmadan,kata'nın kalıplarının dışına çıkan özgür teknikler ortaya çıkar. Aynı şey çay seremonisinde de görülür.

Önce kalıplar, biçimler öğrenilir, sonra bunlara objektif bir bakışla yaklaşılıp, sonunda da kalıplardan uzaklaşıp kendine özgü hareket biçimlerine geçilir.

Kata konusunda çok sık görülen bir yanlış anlama vardır. Kata'nın sert, kalıplaşmış, değiştirilemeyen biçimler olduğu düşünülür. Oysa tam tersine  kata kisiyi özgürlüğe, serbestliğe götüren kendine özgülüğün ortaya çıkmasına fırsat veren şeydir. katayı öğrenmek demek, katayı canını tehlikeye atarak edinmiş olan kurucunun ideallerini, düsünce biçimini öğrenmek demektir.

Kurucu,kata'yı gelecek kuşaklara da öğretilebilecek şekilde sözcüklerle değil de biçim ve hareketlerle tanımlamıştır.

Kata'nın insanın çekirdeğini, temelini yaratabilme etkisi vardır. Bir kez insanın çekirdeği (temeli) yaratılıp ortaya çıktı mı insan özgürlüğüne kavuşur ve bu temel sarsılmaz.

Bu anlamda, kobudo kata yoluyla insan çekirdeğini yaratma potansiyeli ile günümüz insanının benlik sorunlarına eski çağlardan aktarılan bir çözüm yoludur.

Yasushi Kajitsuka(11'inci Soke) 18/07/2007