• " Uluyama Türk Japon Kültür Derneği "

3. Geleneksel Origami Yarışması 2017

3. Geleneksel Origami Yarışması 2017

3. Geleneksel Origami Yarışması 2017

  • 14 / 07 / 2016

Bursa Büyükşehir BelediyesiJaponya Başkonsolosluğu ve Uluyama Türk Japon Kültür Derneğininortaklaşa gerçekleştirdiği “Türk Japon Dostluk Haftası” etkinlikleri kapsamında düzenlenecek OrigamiYarışması‘nın amacı;

  • Basitçe “Kağıt Katlama Sanatı” olarak bilinen “Origami” Japonya’da çocuk eğitim kültürünün önemli bir parçasıdır.
  • Özellikle son yıllarda artan sanal oyunlara karşı bir alternatif olarak düşünmekteyiz.
  • Basit bir kağıt parçasıyla, her yerde yapılabilecek güzel bir etkinliktir. Gelecekte sabırlı bireyler yetiştirmede bizlere yardımcı olan önemli bir eğitsel faaliyetin çocuklar tarafından sevilmesini sağlamaktır amaçlanan,
  • Dikkat eksikliği ve hiper aktif çocuklar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalarda, bu tarz eğitsel faaliyetlerin çocuğun gelişiminde olumlu yönleri tespit edilmiştir.
  • Özellikle çocukların analitik zekalarının gelişiminde katkısının büyük olduğu düşünülmektedir.

KAPSAM

Yarışma Bursa’nın 17 ilçesinde bulunan tüm ilk ve ortaokul öğrencileri arasında gerçekleştirilecektir.

YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışma, yarışmaya katılacak tüm okullara Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından afiş ve yarışma şartnamesi gönderilmek suretiyle duyurulacaktır. Ayrıca www.uluyama.org web sitesinde de ilan edilecektir.

İlan Tarihi : 20.12.2016
Eserlerin son teslim tarihi: 03.02.2017
Seçici Kurul Değerlendirmesi: 06.02.2017
Ön eleme) ve 16.02.2017 Final Ödül Töreni: 17.02.2017 Saat: 11:00 Nilüfer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi
Fethiye Mah.Nilüfer Hatun Cad. Feda sok. No: 6 NİLÜFER / BURSA Tel ; 2417410

ÖDÜLLER

İlk üç dereceye giren öğrencilere Japonya Başkonsolosluğu ve Uluyama Türk Japon Kültür Derneğitarafından imzalanmış “Teşekkür Sertifikası” , madalya ve özel ödüller verilecektir. İlk 10’a girenlere ise Katılım Sertifikası verilecektir.

Tüm eserler arasından en iyi 3 eser seçilip “Altın Origami” özel ödülü verilecektir.

Origami Yarışması Kategorileri ve Açıklamalar

Yarışma Klasik Origami ve Modern Origami olmak üzere 2 farklı kategoride gerçekleştirilecektir. Aşağıda Klasik ve Modern Origami ile ilgili detaylı bilgileri ve örnek görselleri inceleyebilirsiniz.

Klasik Origami

Boyutları şartnamede belirtilmiş ölçülerde olan, tek parça, desensiz yada az desenli, mümkünse tek renk kağıt kullanarak, makas ve yapıştırıcı gibi yardımcı malzemeler kullanılmadan, sadece kağıdı katlamak suretiyle oluşturulan origamiler yarışmaya kabul edilecektir.

Modern Origami

Parçalı Origami şeklinde de isimlendirilen bu dalda, birçok katlanmış parçanın bir araya getirilmesi ile 3 boyutlu modeller oluşturulabilmektedir. Kullanılacak kağıdın deseni, rengi ve ebatları tamamen serbesttir. (Gazete, Dergi, Geri Dönüşüm kağıt vb.) Bu dalda yarışmaya ferdi yada grup olarak katılmak serbesttir.

Resim Galeri