• " Uluyama Türk Japon Kültür Derneği "

Japon Eğitim Sistemi Paneli

Japon Eğitim Sistemi Paneli

Japon Eğitim Sistemi Paneli

  • 11 / 07 / 2002

Konuşmacı:

Japonya Başkonsolosluğu Kültür Elçisi

Takehashi ISIHARA

 

Günümüzde Japonyaki Eğtğim sisteminin anlatıldığı konferansa Konuşmacı Olarak Bay Takehashi ISIHARA katıldılar. Konferansa Davetli olarak birçok okuldan müdür, öğrenci ve öğretmenlerde katıldılar. Üfdade sergi salonunda yapılan konferansı sinevizyon eşliğinde sunum yapıldı.

Günümüz Japonyasın da ilk-orta ve liselerdeki eğitim sistemleri hakkında konferans veren Japonya Başkonsolosluğu Kültür elçisi Bay Takeshi ISIHARA’yı dinlemeye Vali Yrd. Mustafa AYDIN ve birçok okuldan müdür, öğretmen ve öğrenciler katıldılar.

Başlangıçta sinevizyon eşliğinde Japonya Başkonsolosluğu Kültür elçisi Bay Takeshi ISIHARA Japon eğitim sistemini anlattıktan sonra, karşılıklı soru cevap seklinde konferans devam etti.

Japon eğitim sisteminde belki de en ilginç olanı okullarda müstahdem bulunmamasıydı. Dünyanın en gelişmiş ilk üç ülkesinden birisi olan Japonya’da okullar, sınıflar öğrenciler tarafından temizlenmekte.. Belki de bu konferansta akılda kalması gereken ve kendimize örnek almamız gereken konuda bu olması gerek.. Japonya Başkonsolosluğu Kültür elçisi Bay Takeshi ISIHARA’ya bunun sebebi sorulduğunda ise,

“Okulların birer eğitim yuvasıdır. Bizler çocuklarımızı okula öğretimden ziyade iyi bir eğitim almaları için göndeririz. Buralarda eğilmeyi öğrenirler. Bilgi, deneyim ve öğretiyi suya benzetmek gerekir..Ve kuşkusuz eğilmeden su içmekte mümkün değildir.. İyi bir eğitim almamış insan ne çevresine, ne ailesine nede kendisine yararlı bir insan olamaz. Bizlerde slogan budur. Önce eğilmek gerekir”

 

aikidobursa

bursaaikido

uluyama

aikibursa

 

Resim Galeri