• " Uluyama Türk Japon Kültür Derneği "

Minik Yürekleri Asla Unutmayacağım

Minik Yürekleri Asla Unutmayacağım

Minik Yürekleri Asla Unutmayacağım

  • 28 / 07 / 2012

Klipli vefaya Japonya’dan teşekkür!

Depremzedelere yardım için geldiği Van’da enkaz altında kalarak hayatını kaybeden Japon doktor Atsushi Miyazaki’nin anısına Bursa’daki 600 öğrencinin Japonca çektiği klibe, Japonya’dan teşekkür mektubu geldi.

Klipli vefaya Japonya’dan teşekkür! Depremzedelere yardım için geldiği Van’da enkaz altında kalarak hayatını kaybeden Japon doktor Atsushi Miyazaki’nin anısına Bursa’daki 600 öğrencinin Japonca çektiği klibe, Japonya’dan teşekkür mektubu geldi. Klipli vefaya Japonya’dan teşekkür! Ömrü çok kısa olan kiraz çiçeği anlamına gelen "Sakura" isimli şarkıyı ezberleyen ilköğretim öğrencilerine mektupla teşekkür eden Miyazaki’nin annesi Keiko Miyazaki, "Gönderdiğiniz klipte Türk insanının sıcak kalbini hissettim" dedi.

Van’da meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremde Bayram Otel’in enkazı altında kalan Japon doktor Atsushi Miyazaki’yi unutmayan Ahmet Uyar İlköğretim Okulu’nun 600 öğrencisi, Japonların ünlü halk şarkısına klip çekerek doktorun ailesine gönderdi. Ahmet Uyar İlköğretim Okulu müzik öğretmeni Serkan Altay ve Uluyama Türk Japon Derneği Başkanı Hakan Kaplan’ın girişimleri sonucu ilköğretim okulundaki 600 öğrenci 2 hafta boyunca kiraz çiçeği anlamına gelen ’Sakura’yı ezberlemek için çaba sarf etti. Yüzlerce öğrencinin hep bir ağızdan seslendirdiği şarkı herkesi duygulandırdı. Tamamen Japonca olan şarkıyı ahenkli bir şekilde söyleyen öğrenciler, Van’daki insanların yaralarını sarmak için canını fedan eden Miyazaki’yi asla unutmayacaklarını söyledi.

’MİNİK YÜREKLERİ ASLA UNUTMAYACAĞIM...

’ Öğrenciler, çektikleri videoyu Japonya Başkonsolosluğu aracılığıyla Japon doktor Miyazaki’nin annesi Keiko Miyazaki’ye ulaştırdı. Anne Miyazaki de Japonya’da bulunan Hokkaido Türk- Japon Derneği üyeleri aracılığıyla yazdığı duygu yüklü mektubu Bursa’ya gönderdi. Uluyama Japon Derneği’ne gelen mektupları okuyan öğrenciler, anne Miyazaki’ye başsağlığı diledi. Öğrencilerin hep birlikte hazırladığı klibi izlerken duygulandığını ifade eden Miyazaki, "O Sakura şarkısını söyleyen minik yürekleri unutmayacağım. Sonrasında Hakan Bey’den gelen mektubu okurken gözyaşlarıma hakim olamadım. Oğlumun Türkiye’de yaptıklarına verilen bu değerden dolayı minnettarım. Kalbim sonsuza kadar onlarla atacak. Gönderdiğiniz o resimlerde Türk insanının sıcak kalbini hissettim. Her şey ama her şey için teşekkür ederim" diyerek duygularını ifade etti.

TÜRK İNSANININ HİSLERİNE TERCÜMAN OLDUK...

’ Müzik öğretmeni Serkan Altay, mektubu okuduğunda duygulandığını ifade ederek, "Özellikle çocuklar duygulandı. Yaptıkları çalışmanın amacına ulaştığını görmek onları çok etkiledi. Bayan Miyazaki’nin duygularını bu şekilde aktarması bizi çok etkiledi. Bundan sonra yapılması gereken ne varsa onu yapacağız. Her yıl Türk-Japon Derneği’nin planladığı Miyazaki’yi anma günü etkinliği düzenlenecek. Burada gerekli çalışmaları yapmayı istiyoruz. Bayan Miyazaki’den gelen mektubu unutmayacağız. Oğlunun bir başka ülkede, kendi ülkesinin şarkısıyla 600 öğrenci tarafından anılması onu etkiledi. Gözyaşlarını tutamadığını söyledi. ’Aslında Miyazaki’nin ölmediğini, Türk insanı ile birlikte yaşadığını hissediyorum’ mesajını verdi. Bizim öğrencilerimiz de çok etkilendi. Türk insanlarının bu konudaki hassasiyetini ifade ettik" dedi. Uluyama Türk Japon Derneği Başkanı Hakan Kaplan da Sakura klibinin Türk-Japon ilişkileri içinde önemli yer aldığını söyledi. Mayıs ayı içinde anne Miyazaki’den gelen mektubun kendisini etkilediğini söyleyen Kaplan, doktor Miyazaki’yi asla unutamayacağını belirtti.

MİYAZAKİ BİZLERİ KURTARMAK İÇİN VAN’A GELDİ...’ Sakura şarkısını söyleyen öğrencilerden Firdevs Şeyma Satılmış, Sakura şarkısını her okuduğunda Doktor Miyazaki’nin aklına geldiğini söyleyerek, "Miyazaki’nin ölümünden dolayı çok üzüldüm. Miyazaki bizleri kurtarmak için Van’a geldi. Bu vatana örnek olmak için kendi canını feda etti. Ailesine başsağlığı diliyorum" diye konuştu. 4. sınıf öğrencisi Ender Pekcan ise Sakura klibini çekerken farklı bir heyecan yaşadığını söyleyerek, "O şarkıyı söylerken duygulandım. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Annesinin bizim şarkımızı dinleyince sevinmesinden de çok mutlu oldum" ifadelerini kullandı. Müzik öğretmenleri Serkan Altay ile birlikte Sakura şarkısını bir kez daha okuyan öğrenciler, aynı heyecan ve duyguyu bir kez daha yaşadı.

Resim Galeri