• " Uluyama Türk Japon Kültür Derneği "

Sudoku Turnuvası 2009

Sudoku Turnuvası 2009

Sudoku Turnuvası 2009

  • 28 / 07 / 2009

Bursa’nın ilk alışveriş ve yaşam merkezi olan Zafer Plaza'da düzenlenen sudoku yarışmasında, katılımcılar finale kalmak için ter döktü.

Uluyama Türk Japon Kültür Derneği ile Zafer Plaza'nın ortaklaşa düzenlediği sudoku yarışmasına Bursa'dan sudoku meraklıları katıldı. 5 aşamadan oluşan yarışmada, katılımcılara giderek zorlaşan sorular soruldu. En kısa sürede en fazla doğru cevap esasına dayalı yapılan turnuva 6 saat sürdü. Finale katılmaya hak kazanan Gülmisal Katgı ve Nurhan Ergök arasında kıyasıya geçen final aşamasından ise eşi ile birlikte katılan Nurhan Hanım galip ayrıldı.

Sudoku oyununun zekaya yönelik bir bulmaca tarzı olduğunu ifade eden Uluyama Türk Japon Kültür Derneği Başkanı Hakan Kaplan, turnuva katılımlarından memnun olduklarını ve zihni rahatlatıcı bu oyunun herkes tarafından öğrenilmesinin faydalı olacağını ifade etti. Amaçlarının Japon kültürünü yaymak olduğunu belirten Kaplan, 2010 yılının Türk - Japon yılı olduğuna dikkat çekerek, bu gibi turnuvaların devam edeceğini söyledi. Zafer Plaza Halkla İlişkiler Müdürü Gökçe Yaygın ise, organizasyonun Bursa'ya yenilik getirdiğini, özellikle okullarda yaygın hale gelmesinin öğrenciler için fayda sağlayacağını belirterek 2009-2010 eğitim öğretim yılında okullar arasında sudoku turnuvası düzenlemek için çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Sudoku yarışmasını izlemeye gelen Japon turistler Yuichi SHIRAI ve Yumiko SHIRAI ise katılımcılara moral verdi.

Turnuvaya katılan tüm yarışmacılara katılım belgeleri; Uluyama Türk Japon Kültür Derneği Yönetim kurulu üyesi Ali ÖZBEK, Hediyeleri ise Zafer Plaza AVM Halkla İlişkiler Müdürü Gökçe YAYGIN verdi. Dereceye giren ilk dört kişiye Bimeks’ ten elektronik sudoku makinası, AFM sinemalarından 2 kişilik sinema davetiyesi verilirken birinciye ayrıca Ipod hediye edildi.

Turnuvada ilk üç dereceyi paylaşan katılımcıların bayan olması ayrıca dikkat çekerken bayanların bu konuda daha başarılı olduğu da kanıtlandı.

Turnuva birincisi 1977 Doğumlu Öğretmen Nurhan ERGÖK, ikincisi, 1960 Doğumlu Öğretmen Gülmisal KATGI üçüncüsü ise 1969 Doğumlu Üniversite Öğrencisi Aynur UZER oldu.

Turnuva birincisi Nurhan Ergök; “ Sudoku benim için vazgeçilmez oldu son 1 buçuk yıldır elimden bırakamıyorum, bundan sonra yapılacak her turnuvaya katılmak istiyorum, Bursa’da bir ilke imza attığınız için teşekkür ederim.” dedi.

Resim Galeri