• " Uluyama Türk Japon Kültür Derneği "

Bursa Türk Japon Dostluk Haftası 2017

Bursa Türk Japon Dostluk Haftası 2017

Bursa Türk Japon Dostluk Haftası 2017

  • 21 / ŞUBAT / 2017

Türk Japon Dostluk Haftası’ etkinlikleri kapsamında bu yıl 3.üncüsü düzenlenen Geleneksek Kağıt Katlama Sanatı Origami yarışması düzenlendi. Bursa ili sınırları içerisinde bulunan ilk ve ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen, Minikler Modern, Minikler Klasik, Yıldızlar A Modern, Yıldızlar A Klasik, Yıldızlar B Modern, Yıldızlar B Klasik, Ümitler A Modern, Ümitler A Klasik, Ümitler B Modern ve Ümitler B Klasik olmak üzere 10 kategoride toplam 80 eserin katıldığı yarışmada 30 eser dereceye girdi. Yarışmaya gelen tüm eserler arasından ise en iyi 3 eser ‘Altın Origami’ ödülüne layık görüldü.

Nilüfer Özel Eğitim Meslek Lisesi’nde gerçekleştirilen ödül törenine Büyükşehir Belediye Başkanvekili Muhsin Özlükurt, Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, Bursa Kent Konseyi Başkanı adına Mehmet Necati Şahin, Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği Başkanı Hakan Kaplan , Uluyama Türk Japon Kültür Derneği yönetim kurulu ve üyeleri ile dereceye giren öğrenciler ve aileleri katıldı.

Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, konuşmasına Türkçe ‘Merhaba’ diyerek başladı. Kağıt katlama sanatı origami yarışmasının Bursa’da yapılmasının kendisini mutlu ettiğini dile getiren Ehara, origaminin Japonya’da yüzyıllardır yapılan bir sanat olduğunu, özellikle çocuklara ve kadınlara teşvik edildiğini ifade etti. Türkiye ile Japonya arasında güzel dostluk ilişkileri bulunduğunu hatırlatan Ehara, “Bu kapsamda origami yarışması yapılması iki ülke arasında sıcak ilişkilerin gelişimine katkı sunacaktır. Türk milletinin de bir gün Japonya’ya gelip origamiyi yerinde görmesini isterim. Yarışmaya katılan origamiler arasında seçim yaparken çok zorlandık. Birbirinden güzel eserler vardı. Tüm çocukları tebrik ediyorum. Yarışmaya katılan tüm çocuklar benim için birinci olmuştur. Bursa Kent Konseyi ile Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Resim Galeri