• " Uluyama Türk Japon Kültür Derneği "

Görünmez Hedef

Görünmez Hedef

Görünmez Hedef

  • 03 / TEMMUZ / 2007

Görünmez Hedef

Doktor Shirobei Akyama tıp bilgisini derin­leş­tir­mek , akupuntur ve biraz da Çin güreşi olan Shu­ai-Chiao öğrenmek için Çin'e gitmişti. Japonya dö­nü­şün­de Nagasaki yakınlarına yerleşti ve bildiklerini öğretmeye başladı. Hastalıklara karşı çok güçlü ilaçlar hazırlıyordu.

Güreşte de gücünü aşırıya kaçarak kullanıyordu. Teşhisi zor ve has­tayı sarsan hastalıklara karşı ilaçları etkisiz ka­lıyordu.Aynı şekilde çok güçlü bir rakibe karşı geçerli güreş tekniği bulamıyordu. Öğrencileri bir bir onu terkettiler.Cesareti kırılan Shirobei uyguladığı prensipleri gözden geçirmeye başladı.İyice düşünebilmek için bir tapınağa çekilerek yüz gün boyunca meditasyon yapmaya karar verdi . Saatlerce meditasyon yapıyor , yine de işin içinden çıkamıyordu.

 Güce karşı güç kullanmak çözüm değil , çünkü her zaman karşımıza daha büyük bir kuvvet çıkabiliyor. Öyleyse ne yapmalı?

Derken karlı bir sabah,tapınağın bahçesinde dolaşırken beklediği yanıtı buldu.Üstünde biriken karın ağırlığına dayanamayıp kırılan bir kiraz dalının çıkardığı sesle irkildi ve derenin öbür kıyısındaki bir söğüte gözü takıldı . Söğüdün dalları üzerlerine binen ağırlık arttıkça eğilerek karlarını döküyorlardı. Sonra tekrar sapasağlam yerlerine dönüyorlardı.

Bu manzara Shirobei'yi aydınlattı . Tao'nun prensiplerini tekrar keşfetti. Aklına Lao-Tseu'nün sözleri geldi: "Eğilenler bir gün doğrulur. Eğilenler bütün kalır.

Hiçbir şey sudan akışkan değildir. Sert olanı yenmede hiç bir şey onunla boy ölçüşemez. Sertlik ölüme götürür , esneklik ve nezaketse yaşama. Nagasaki'li doktor Shirobei Akyama öğretisini tamamen değiştirip adını Yoshi-Ryu , yani Söğüt Zihni koydu ve bu esneklik okulunda birçok öğrenci yetişti.

Kaynak : Görünmez Hedef Suavi Kendiroğlu