• " Uluyama Türk Japon Kültür Derneği "

Judocunun Azmi

Judocunun Azmi

  • 22 / KASIM / 2007

Japonya'da bir çocuk 10 yaşlarındayken bir trafik kazası geçirmiş ve sol kolunu kaybetmiş. Oysa çocuğun büyük bir ideali varmış.

Büyüyünce iyi bir judo ustası olmak istiyormuş. Sol kolunu kaybetmekle birlikte, bu hayali de yıkılan çocuğunun büyük bir depresyona girdigini gören babası,Japonya'nın ünlü bir Judo ustasına gidip yapılacak bir şeyin olup olmadığını sormuş..

Hoca: Getir çocuğu ..bir bakalım, demiş.

Ertesi gün baba-oğul varmışlar hocanın yanına.. Hoca çocuğu süzmüş ve:Tamam demiş..yarın eşyalarını getir, çalışmalara başlıyoruz.Ertesi gün çocuk geldiğinde hocası ona bir hareket göstermiş ve 'bu hareketi çalış 'demiş.

Çocuk bir hafta aynı hareketi çalışmış.. Sonra hocasının yanına gitmiş.Bu hareketi öğrendim başka hareket göstermeyecek misiniz?' diye sormuş,

Hocanın cevabı: -Çalışmaya devam et olmuş...

2 ay,3 ay,6 ay derken çocuk okuldaki bir yılını  doldurmuş.. Çocuk bu bir yıl boyunca hep o aynı hareketi tekrarlamış. Hocanın yanına tekrar gitmiş:

Hocam bir yıldır aynı hareketi yapıyorum bana başka hareket göstermeyecek misiniz?

- Sen aynı hareketi çalış oğlum . Zamanı gelince yeni harekete geçeriz..

2 yil ,3 yil, 5 yıl derken çocuk judo'daki 10. yılını doldurmuş. Bir gün hocası yanına gelip. ...'Hazır ol ! ' demiş..'Seni büyük turnuvaya yazdırdım.Yarın maça çıkacaksın!'..Delikanlı şok olmuş.. Hem sol kolu yok hem de judo da bildigi tek hareket var. Ünlü judocuların katıldığı turnuvada hiçbir sanşının  olmayacağını düşünmüş; ama hocasına saygısından ses çıkarmamış.

Turnuva'nın ilk günü delikanlı ilk müsabakasına çıkmış.Rakibine bildiği tek hareketi yapmış ve kazanmış. Derken.. ikinci ,üçüncü maç....çeyrek, yarı final ve final...Finalde delikanlının karşısına ülkenin son on yılın yenilmeyen şampiyonu çıkmış. ....Tam bir üstat delikanlı dayanamayıp hocasını yanına koşmuş..

'Hocam hasbelkader buraya kadar geldik ama rakibime bir bakın hele..Bende ise bir kol eksik ve bildigim tek bir hareket var..bu kadar bana yeter.. bari çıkıp ta rezil olmayayım izin verin turnuvadan çekileyim..

-Olmaz demiş hocası.Kendine güven,çık dövüş. Yenilirsen de namusunla yenil.Çaresiz çıkmış müsabakaya. Maç başlamış..

Delikanlı yine bildiği o tek hareketi yapmış ve tak.! Yenmiş rakibini şampiyon olmuş. Kupayı aldıktan sonra hocasının yanına koşmuş:

'Hocam hasbelkader buraya kadar geldik ama rakibime bir bakın hele..Bende ise bir kol eksik ve bildiğim tek bir hareket var..bu kadar bana yeter.. bari çıkıpta rezil olmayayım izin verin turnuvadan çekileyim..'

-Olmaz demiş hocası. Kendine güven,çık dövüş. Yenilirsen de namusunla yenil..

Çaresiz çıkmış müsabakaya. Maç baslamış. Delikanli yine bildigi o tek hareketi yapmış ve tak.! Yenmiş rakibini şampiyon olmuş. Kupayı aldıktan sonra hocasının yanına kosmuş:

-Hocam nasıl oldu bu iş? Benim bir kolum yok ve bildiğim tek bir hareket var. Nasıl oldu da ben kazandım.?

-Bak oğlum 10 yıdır o hareketi çalışıyordun. O kadar çok çalıştın ki,artık yeryüzünde o hareketi senden daha iyi yapan hiç kimse yok. Bu bir,ikincisi de o hareketin tek bir karşı hareketi vardır.

Onun için de rakibinin senin sol kolundan tutması gerekir.!

Bunu anlatan dostumuz bir de sunu ekledi:

İnsanların eksiklikleri bazen , aynı zamanda en güçlü tarafları olabilir:

Ama yeter ki bu eksiklik kafalarında olmasın..!!