• " Uluyama Türk Japon Kültür Derneği "

Eğitmenlerimiz

Eğitmenlerimiz

Eğitmenlerimiz

Stil    :      Yoshinkan Aikido

Baş Eğitmen   : 

Hideaiki SUEZAWA  ( 8.Dan)

( Hideaki Suezawa Kimdir ?  Çocukluk dönemlerinde Judo ve boks yapan Suezawa sensei 1955 senesinde Gozo Shiado yanında Aikidoya başlamıştır. (Shouwa dönemi 33 – 35) Yoshinkan dojodan Ueshiba Dojoya gitmesine izin verilen 6 öğrenci arasında yer aldı ve Aikidonun kurucusu Ueshiba ile çalışma şansını yakaladı. (戸松慶義) Komatsu Sensei tarafından yazılan referans mektubu sayesinde Ueshiba tarafından çok iyi karşılandığını anlatmaktadır , Suezawa hoca anılarında... Günümüzde Tokyoda kendi kurduğu Bunbukan Dojo ( Bunbukai) da Aikido ve Jodo eğitimlerine devam etmektedir.
Suezawa Sensei  ayrıca Karatenin Kurucusu Funokoshinin Tokyodaki talebesi Yamada Tatsuo ile üniversite döneminde Karate çalışmıştır. 1969 yılında Fukaya Shinichi'den  Kashima stili ( Kobudo) kılıç eğitimi almıştır
Fukaya Shinichi ile 1970 yılında İaido ve Jodo çalışmış, 2002 yılında Nishioka sensei ile S.M.R.Jodo çalışarak teknik kalitesini geliştirmiştir.  
2002 senesinden günümüze kadar Bursa Uluyama T.J.K.Derneği bünyesindeki öğrencilerine Aikido öğretmek için  Türkiye'ye gelmektedir. 

 

Eğitmen :

Hakan KAPLAN    Aikido ( 5.Dan) Judo ( 3.Dan)

Hakan Kaplan 1977 yılında Judoya başlamış olup 3.Dan seviyesindedir. 1988/1996 yılları arasında çeşitli resmi kurum ve kuruluşlarda Antrenörlük yapmıştır
1997 yılında bursa'da aikidoyu başlatmış olup, Ahmet kösoğlu eşliğinde Bursada Aikidonun tanınmasını sağlamıştır. Sonraki yıllarda ise Nebi Vural ( 7.Dan) ve Hideaiki Suezawa (8.Dan ) hocalarla aikido çalışma şansını yakalamıştır..
2001 senesinde Kobudo okulllarına  (Klasik Japon Disiplin Sanatı okulu)  kabul edilen ilk Türk ünvanını almıştır. Japonyanın en eski Kılıç okullarından ) / Yagyu Shinkage Ryu'ha okulunun baş öğretmeni Yasushi Kajitsuka'nın ilk Türk öğrencisi olmuştur.
2002 senesinde Türkiye'ye ilk kez gelen Jodo sanatının tanınması ve gelişimi husunda önemli çalışmalar yapmıştır.
Judo, Aikido, Self Defence ve Samuray adlı 4 kitabı ve Bushido olarak yayımlanan bir dergisi bulunmaktadır. 
Öğretmen ve öğrenci olarak Uluyama derneği bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir. 

 

Asistanlar: 

Fatih Topal ( 4.Dan), Esat Yalman (4.Dan)  , Barış Avcı ( 3.Dan)

 

 

Lütfen detaylı bilgi için www.aikidobursa.org web sitesini ziyaret ediniz

Resim Galeri